Internet mobilny w domu – czy to się sprawdza ? - poradnik

Internet mobilny dostarczany przez Orange wykorzystuje nowoczesną technologię LTE, znaną również jako 4G. Do odbiorców Internet mobilny dociera za pośrednictwem fal radiowych, wysyłanych przez nadajniki sieci komórkowej. Jak widać na mapie zasięgu sieci Orange: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu, z usługi tej korzystać można praktycznie na terenie całego kraju. Przymiotnik „mobilny” używany do określania Internetu LTE może być nieco mylący, gdyż technologia ta sprawdza się również w roli Internetu domowego i z powodzeniem zastąpić może tradycyjne, kablowe łącze. Internet Orange na Kartę oferuje naprawdę wysokie prędkości pobierania (do 225 Mb/s) i wysyłania (do 45 Mb/s) danych. Łącze o takich parametrach sprawdzi się niezależnie od tego, czy wykorzystywać je będziesz tylko do przeglądania stron www, czy do pobierania plików i oglądania wideo on-line. Warto jednak pamiętać, że na prędkość Internetu LTE wpływa wiele niezależnych od dostawcy czynników zewnętrznych, takich jak odległość użytkownika od najbliższej stacji bazowej, aktualne obciążenie infrastruktury, warunki pogodowe, ukształtowanie terenu czy gęstość zabudowy.

Karta SIM i router – jak stworzyć domową sieć WiFi?

Abu stworzyć domową sieć WiFi, do której podłączyć można jednocześnie wiele urządzeń, potrzebny jest router obsługujący technologię LTE oraz aktywna karta SIM. Kartę SIM należy umieścić w routerze, a urządzenie podpiąć do zasilania. Stworzenie domowej sieci WiFi nie jest więc skomplikowanym zadaniem. Pamiętaj jednak o tym, aby router ulokować w centralnym punkcie mieszkania lub domu. Schowanie routera w zabudowanej szafce lub w nieużywanym pomieszczeniu gospodarczym jest złym pomysłem. Wszystkie przeszkody fizyczne, takie jak ściany czy meble, osłabiają moc wysyłanego sygnału. Prawidłowe ulokowanie routera gwarantuje, że każdy z domowników uzyska swobodny dostęp sieci WiFi. Wykorzystanie Internetu mobilnego w domu to rozwiązanie, które wyróżnia prostota. Uzyskanie dostępu do stacjonarnego Internetu wiąże się z koniecznością poprowadzenia dodatkowej instalacji kablowej – w wypadku korzystania z Internetu mobilnego do połączenia z siecią wystarczy tylko karta SIM i router podpięty do tradycyjnego gniazdka elektrycznego.

Telefon zamiast routera – jak udostępnić Internet?

Wykorzystanie routera nie jest jedyną metodą udostępniania Internetu. Taką możliwość oferują również smartfony. Telefon wykorzystać możesz jako router WiFi, router Bluetooth lub router USB. Zanim zdecydujesz się na użycie jeden z tych metod, upewnij się, że telefon połączony jest z mobilnym Internetem. W tym celu należy włączyć usługę transmisji danych. Jeżeli korzystasz z telefonu wyposażonego w system Android, przejdź do rozwijanego menu podręcznego. Wystarczy, że przesuniesz palcem po ekranie, zaczynając do górnej ramki. W menu znajdziesz przycisk „Dane komórkowe”, oznaczony symbolem dwóch strzałek. Dotykając tej ikony, połączysz się z Internetem mobilnym. W tym momencie w prawym górnym roku ekranu, obok wskaźnika zasięgu, powinien pojawić się symbol LTE oraz dwie migające strzałki. W telefonach z systemem iOS transmisję danych uruchomisz w zakładce „Sieć komórkowa”. Znajdziesz ją, wchodząc w menu „Ustawienia”. Po włączeniu transmisji danych możesz przejść do kolejnego kroku, czyli udostępnienia Internetu innym użytkownikom.

Telefon w roli rutera WiFi

Najpraktyczniejszym sposobem udostępnianiem Internetu za pomocą telefonu jest skorzystanie funkcji „Router WiFi”. Aby to zrobić, wejdź w „Ustawienia”, a następnie w „Połączenia”. Znajdziesz tam zakładkę „Udostępnianie Internetu”. Włącz funkcję „Router Wi-Fi”, a następnie nadaj nazwę stworzonej przez siebie sieci WiFi (na potrzeby tego tekstu nazwijmy ją „internetdom”). Pamiętaj też o tym, by zabezpieczyć ją hasłem. W przeciwnym razie połączyć się z nią będą mogły osoby postronne, np. sąsiedzi. Od tego momentu inni domownicy mogą korzystać z sieci WiFi o nazwie „internetdom”, logując się do niej za pomocą ustalonego przez Ciebie hasła. Za pomocą telefonu możesz kontrolować liczbę urządzeń korzystający ze stworzonego przez Ciebie hot-spotu.

Router Bluetooth i USB

Za pomocą telefonu z Androidem Internet udostępnić możesz również za pośrednictwem łącza Bluetooth. Tę funkcję także znajdziesz w zakładce „Udostępnienie Internetu” ― pod nazwą „Router Bluetooth”. Po uruchomieniu tej usługi włącz moduł Bluetooth w urządzeniu, na którym chcesz korzystać z udostępnionego Internetu. Następnie sparuj urządzenie z telefonem. Telefon z systemem Android wykorzystać możesz również jako router USB. Za pomocą kabla USB podłącz telefon do urządzenia, któremu chcesz udostępnić Internet. Następnie w zakładce „Udostępnianie Internetu” włącz funkcję „Router USB”. Rozwiązanie to ma jedno poważne ograniczenie: z sieci korzystać możesz tylko na urządzeniu, które połączone jest z telefonem za pomocą kabla. Ruter USB nie sprawdzi się więc w sytuacji, gdy Internet chcesz udostępnić wielu użytkownikom. W analogiczny sposób Internet możesz udostępnić za pomocą telefonów firmy Apple korzystających z systemu operacyjnego iOS. Urządzenia te również oferują użytkownikom funkcję routera WiFi, Bluetooth i USB. Pamiętaj, że udostępnianie Internetu obciąża baterię telefonu. Z tego powodu może wymagać ona częstszego ładowania.

Powrót do FAQ