Co to jest roaming krajowy ?

Im bliżej wakacji – tym więcej słyszy się o roamingu. Ile go jest, gdzie i kiedy obowiązuje a także, co najważniejsze, ile kosztuje. Jednak pojęcie roamingu krajowego nadal brzmi obco. Czym właściwie jest roaming krajowy Orange i czy wiąże się z dodatkowymi opłatami – postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule. Na wstępie już uprzedzamy, że nie ma się czego obawiać – koszty usług telekomunikacyjnych nie wzrosną.

Co to jest roaming krajowy?

W bardzo dużym uproszczeniu, roaming krajowy to rozwiązanie, które pozwala na zachowanie najwyższej jakości usług telekomunikacyjnych nawet wtedy, gdy zasięg operatora, z którym abonent ma podpisaną umowę, jest z jakichś względów ograniczony. Istnienie roamingu krajowego opiera się na szeregu umów pomiędzy wszystkimi dostępnymi w Polsce operatorami komórkowymi i pozwala na wspólne korzystanie z infrastruktury technicznej każdej z dostępnych sieci.

Skąd wziął się roaming krajowy?

Pojęcie roamingu krajowego powstało, gdy liczba operatorów świadczących usługi telekomunikacyjne w naszym kraju powiększyła się, a rozbudowa infrastruktury technicznej tych sieci nie do końca nadążała za rosnącym zapotrzebowaniem większej liczby abonentów. Tak więc, na mocy licznych umów, najwięksi gracze na rynku komórkowym postanowili połączyć siły, co umożliwiło poszczególnym operatorom wspólne użytkowanie nadajników konkurencji. Efekt? Najlepszy możliwy zasięg, niezależnie od wybranego „rodzimego” operatora.

Co daje korzystanie z roamingu krajowego?

Czy przeciętny abonent sieci komórkowej odczuwa w ogóle jakieś korzyści płynące z obowiązywania roamingu krajowego? Odpowiedź jest banalnie prosta – tak. Z pewnością każdy spotkał się chociaż raz z osłabieniem sygnału lub chwilowym brakiem zasięgu. Kwestia ta może dotyczyć nie tylko spacerujących po bezludnych, górskich terenach turystów, ale także mieszkańców dużych miast i często związana jest z ukształtowaniem terenu czy rodzajem okolicznej zabudowy. Roaming krajowy daje więc pewność, że nawet w utrudnionych warunkach telefon nie straci połączenia z siecią, tylko automatycznie przełączy się na sieć innego operatora, której sygnał jest w danym momencie najsilniejszy. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także zapewniające bezpieczeństwo. Poczucie, że kontakt jest w każdej chwili możliwy to dla wielu osób w XXI wieku podstawa.

Jak zacząć korzystać z roamingu krajowego Orange?

Aby mieć możliwość korzystania z roamingu krajowego, wystarczy włączyć opcję automatycznego wyboru sieci w telefonie. Dzięki temu aparat będzie mógł sam wybrać najsilniejszy w danej chwili sygnał i płynnie przełączyć się na sieć o lepszym zasięgu w danej okolicy. Jak włączyć automatyczny wybór sieci, można sprawdzić w instrukcji obsługi danego modelu telefonu, ale zapewniamy, że jest to banalnie wręcz prosta operacja. Jeśli więc na ekranie telefonu pojawi się logo lub nazwa innego operatora niż ten, z którym abonent ma podpisaną umowę, niczego nie trzeba regulować. Po prostu w danym momencie telefon korzysta z usług innej sieci, na przykład w ramach roamingu krajowego Orange – Sieci #1 w Polsce.

Orange poszerza swój zasięg

W drugiej połowie 2017 roku operator sieci Orange podpisał aneks do obowiązującej umowy w kwestii roamingu krajowego i jeszcze bardziej rozszerzył swoją współpracę z konkurencyjnymi operatorami telekomunikacyjnymi w celu zapewnienia jak najlepszego komfortu użytkowania sieci swoim użytkownikom na terenie całego kraju. Zmiany dotyczą, między innymi, przejścia na rozliczanie konkretnych pakietów usług pomiędzy kontrahentami oraz zacieśniania współpracy sieci.

Co roaming krajowy Orange oznacza w praktyce?

Odpowiadamy: użytkownicy konkurencji dostają szeroki dostęp do Sieci #1 w Polsce, natomiast abonenci Orange nie odczuwają, że klienci innych operatorów korzystają z tej samej infrastruktury, gdyż operator jest w pełni gotowy na zwiększony ruch w ramach roamingu krajowego Orange. Obsługa klientów konkurencji odbywa się zatem bez najmniejszego wpływu na jakość usług oferowanych własnym abonentom. Z czasem udział Orange w roamingu krajowym ma się zwiększyć, a użytkownicy konkurencji będą mogli w pełni korzystać także z nowoczesnej sieci 4G LTE. O czym jednak klienci pozostałych sieci powinni pamiętać, to limit prędkości transferu danych, który – tak jak do tej pory – wynosi 1,5 Mbps.

Powrót do FAQ